CFR – Universitatea

Sâmbătă, 19 octombrie 20198, ora 20.30, etapa a 13-a din Casa Liga 1, Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”: CFR Cluj – Universitatea Craiova

Mă omoară conferinţele de presă obligatorii premergătoare jocurilor din campionat. Încep antrenorii prin a spune că vom întâlni un adversar dificil, ne-am antrenat foarte bine toată săptămâna, vrem cele trei puncte şi restul de bla-bla din coşarcă, terminând cu indispensabilul dacă sunt întrebări. Oioioi, cum să nu fie, jurnaliştii prezenţi abia aşteaptă să bage mitraliera cu întrebările care de care mai incisive: v-aţi hotărât asupra unşpelui de start? veţi miza sâmbătă pe jucătorii întorşi de la selecţionate? aveţi indisponibilităţi în lot? veţi începe cu Paşcanu titular sau veţi merge în continuare pe Costache şi Itu? ce mesaj transmiteţi suporterilor? egalul v-ar mulţumi? cum veţi aborda jocul? cine dintre jucători v-a mulţumit de cum s-a antrenat în această săptămână? cine n-a pus osu’ conform pretenţiilor dumneavoastră? i-aţi pregătit ceva surprize lui Piţi? la ce suprize vă aşteptaţi din partea lui Piţi? credeţi că oltenii se pot adapta uşor la gazonul brici din Gruia, fiind familiarizaţi cu jocul pe tarlaua de pe Oblemenco? Şi dă-i, şi dă-i în aceeaşi notă, fără a atinge probleme stringente în legătură cu partida care urmează: evoluţia naţionalei, penalty-ul ratat de Puşcaş, FCSB, Contra, înlocuirea lui Contra, preluarea selecţionatei şi altele. Apropo, un futu-ţi morţii mă-tii adresat lui Puşcaş e mai puţin grav decât unul aruncat spre Colţescu sau se sancţionează tot cu o suspendare de patru etape cu drept de a face apel?

Ne aşteaptă un joc greu împotriva singurei echipe din campionat care are un antrenor de valoare apropiată lui Dan Petrescu. Doi antrenori doxaţi în tactică, vulpea poa’ să ia lecţii de şiretenie de la oricare dintre ei, ar fi greu să se surprindă unul pe altul cu ceva. Diferenţa va trebui s-o facă jucătorii din teren. Ai noştri sunt clar mai valoroşi, mai echipă, victoria trebuie să fie singura alternativă pentru noi. Să nu ne mulţumim cu o remiză, să uităm de acel şablon des vehiculat că importante vor fi meciurile din play-off, să ţinem cu dinţii de poziţia de lider al clasamentului. Statistica o spune clar şi răspicat că echipa care termină sezonul regulat pe primul loc, va câştiga titlul.

Ieri, Dan Petrescu i-a ţinut isonul lui nea Piţi în privinţa regulii U21. Spunea că ar fi dorit să trimită în teren acelaşi unşpe şi mâine, şi joi, cu Rennes, dar cum folosirea lui Costache şi Itu este obligatorie în competiţia internă, iar aceştia nu sunt trecuţi pe lista UEFA, este nevoit ca mâine  să joace cu Vinicius şi Pereira. Nici nu are sens să mă lansez în speculaţii privind formaţiile de start, noi avem prea mulţi jucători de la foarte bun în sus, iar de componenţa oltenilor mă doare în cot. Mai importante sunt indisponibilităţile. La noi pare că întreg lotul este apt de joc, în schimb, la olteni, căpitanul Bancu va lipsi în mod sigur, suspendat, iar Koljic este  anunţat accidentat.

HAI CFR!!! CFR – VICTORIEEEE!

247 de comentarii

1. Victorie dificila, dar de aur. Baietii au fost calariti multa vreme desi aveam doi oameni in plus pana un min 80. Dar vorba lui Leo Grozavu pe Look, pana la urma raman doar cele trei puncte. Multumim baieti, multumim DP. 6 puncte nesperate pana acum in aceasta grupa dificila, dupa doar 3 meciuri! Hai Cfr!!!

Apreciază

2. Totusi sa spui dupa o victorie in cupele europene ca e o rusine si ca de ce nu ai aratat mai mult e un pic…penibil. 🙂 Daca eram egalati da…era penibil si toate aceste discutii si de pe aici si de prin presa erau justificate dar asa…

Apreciat de 1 persoană

3. Emil „Gradina de Prostii” Gradinescu este un om invidios, incapabil sa si-o ascunda sau poate chiar prea arogant sa inteleaga ca trebuie sa ascunda asa defecte de ochii oamenilor. Bravo lui, sper ca va avea cosmare cu CFR – cistigatoare de Liga 1 zece ani la rind.

• Acest Gradinescu a fost comentator la meciul de neuitat de pe Old Trafford, care nu a schitat nici un pic de bucurie la golul marcat de CFR. a fost dezgustator, ca si acum. Sper sa aiba cosmaruri in continuare 🙂

4. Felicitari intregii echipe a CFR-ului. Au existat oportunitatea pt. o victorie si a fost fructificata.
    Inca 3 puncte si inca 0,6 mil.€.
    Daca parcurgem Toate celelalte rezultate ale acestei runde, putem aprecia ca victoria din dreptul „CLUJ”-ului e (totusi!) de laudat.
    Pt. meciul retur, „Repriza a 2-a” s-ar putea dovedi f. utila echipei in a o aduce cu picioarele pe pamant si in justa apreciere a potentialului jucatorilor echipei adverse si cum pot fi anihilati si depasiti.

Apreciat de 2 persoane

5. CFR e un mecanism cu cheie ardelenesc, nu suma unor jucători formidabili, de 2-18 milioane bucata. Ajunge ca 2-3 rotițe să se descentreze, să fie mai mult titireze decât rotițe, și jocul de ansamblu suferă. Nereglarea lui Bordeianu din prima repriză n-a produs pagube vizibile, dar a fost urmată de dereglarea lui Djokovic din repriza secundă și legătura dintre apărare și atac a avut de suferit. Recunosc că am tras niște înjurături necivilizate când Djoko ridica brațele a neputință, semn că nu are cui să paseze (!!!). Și o să-i dau nota 10 lui DP că i-a scos din teren pe amândoi. Dacă mai punem la socoteală un Boli stresat de stres, un Camora obosit de oboseală, un Păun care joacă mai vârtos 9 contra 11 decât invers și un Omrani palid de paliditate, poate înțelegem și acceptăm că atât s-a putut: 3 puncte chinuite.

6. Dupa meciul cu Lazio, Radio Romania Actulitati la rubrica sport a radiojurnalelor de a 2-a zi: „CFR a obtinut victoria chiar daca… Nu a fost meritata”.
    Dupa europenele de gimnastica de la Cluj transmise de TVR, in ziua urmatoare (TVR-luni, din jumate in jumate de ora) la stiri:
    „Componentii echipelor de gimnastica ale Romaniei /medaliatii s-au intors… aAcasa (de la… Cluj)”.

7. Voi incepe cu „o victorie importanta” precum uzatul fotbalistilor „buna seara in primul rand”.
    Rezist mult mai usor unor victorii chinuite ,precum cea de aseara,in fata unor infrangeri ca cea de la Astra sau Viitorul(infantile cu gust maroniu).Deci lasati-ma cu fitele astea de joc de echipa mare ,frumos si victorie la scor.Pustiul ala de 16 ani eliminat in repriza a doua are cota de 20 mil,in timp ce toata echipa CFR este cotata la 27mil………….
    Am vazut rezumatul partidei,dar ocaziile lor din repriza secunda s-au rezumat la doua suturi din afara careului.
    In prima repriza au fost cam 4 ocazii mari,din care doua au avut cuplul Deac-Djoko in prim plan.Una la capul lui Deac din 6m,cand putea sa-i puna mingea lui Djoko singur pe 6m.Cu toate ca era pe 6 m,Deac a avut mingea putin pe spate.Apoi La fel la centrarea lui Omrani,Djoko trage tare in plasa laterala,cand Deac era singur pe 6m………….
    Apoi tot Djoko a avut mingea pe 16 m,urmat de un sut anemic.
    La un corner tot pe 6 m erau Traore si Boli,ultimul ratand lovitura de cap.
    Incepem sa avem pretentii peste calitatea reala a echipei.Daca ciobanul a cumparat pe milioane o mare parte din jucatori,ai nostri au fost luati gratis de pe taraba.
    Trebuie sa ai probleme mari de apreciere, sa-ti fie rusine de-o victorie precum cea de aseara.
    Imi aduc aminte de o partida din Gruia contra Timisoarei(arbitrul kkatul de Dima bucuresteanul) cand cu 3(trei) eliminati,am scos un 2-2……….noa poate aia sa fi fost un pic rusinoasa evolutia,nu cea de-a noastra!
    Bravo baieti,mandru ca sunt franar.Hai CFR!

Apreciat de 3 persoane

• Nu am vrut sa comentez nimic despre meci, dar multe articole despre „chinuiala CFR-ului” si parerile unor „ceferisti” cum ca presiunea publicului din Rennes nu e cine stie ce presiune, pot sa va spun doar atit ca nici dopurile din ureche nu au reusit sa estompeze vacarmul din infernul de pe Roazhon Park stadium. Poate la tv s-a vazut si s-a auzit altfel, dar presiunea publicului din cea de-a doua repriza era greu de suportat. E usor de comentat in fata televizorului, cei 150-200 de suporteri ceferisti prezenti pe Roazhon Park sau facut auziti in citeva momente ale meciului si va pot povesti multe, dar suporterii gazdelor au reusit in scurt timp sa-i anihilize scandarile.
      Pentru „comentacii” de tastatura si „comentatorii din studioul bucurestean” va propun urmatorul lucru: hai sa ne vedem la Roma si dupa vacarmul din Olimpico sa va aud daca e usor de jucat sau e dificil. Eu nici o secunda nu am considerat ca e cum au spus altii: o „victorie rusinoasa” sau victorie umilitoare care a facut „rusine fotbalului romanesc”. Este o victorie care valoreaza 3 puncte! D-le Gradinescu ne vedem la Roma? Dar asa cum eu merg pe banii mei, veniti si Dvs. pe banii Dvs., fara delegatie si deplasare platita de televiziune. In locul Domnului Mara va inchideam telefonul dupa ceea ce ati spus.
      Pt. domnul Papura: multumim ca ati fost fanul echipei din Rennes, dar va reamintesc ca fanii se uita la televizor, iar cei norocosi sunt la stadion (nu cred ca e cazul Dvs.). Poate ca daca veti fi si fanul lui Lazio, noi ii vom invinge si acasa pe Olimpico (nu ar fi prima victorie acolo, intrebati-l pe Culio!

Semnat: Gábor István-Gábor, singurul fotograf din Romania, care a simtiti si trait vacarmul din Roazhon Park
      PS. Nici mie nu mi-au placut pasele inapoi in cea de-a doua repriza si vacarmul ultimului sfert de ora, dar „scopul scuza mijloacele”
      Hai CFR!!!
      Ne revedem la Cluj si apoi la Roma!

8. „Repriza a doua a fost foarte slabă, victoria nu știu dacă e meritată. Sunt supărat pe jucători, nu mi-a plăcut ce am văzut. Dacă jucăm așa în următoarele 3 meciuri, facem zero puncte și primim 10 goluri! De la toți cei care au intrat pe teren mă așteptam la mai mult. Nu am fost mulțumit de niciun jucător.” desi pare a fi parerea vreunui semianalfabet in fotbal, este declaratia lui DP

9. Unele comentatorii la fel de penibilei ca si echipa, cum poti sa dai argumente pozitive dupa un asemenea meci? Ma ascundeam sub tribune, daca eram la meci, sa nu ma vada, ca sunt cfrist.

Apreciază

• Respect CFR!!!!!!! Respect DP!!!
      O repriza a doua cu eliminarea jucatorului francez, i-a destabilizat pe baieti un pic. Au iesit cu o tactica de joc, adaptata la o situatie data , si s-au gasit intr-un alt context si le-a fost greu sa se adapteze . Atat. In rest o victorie impotriva unei echipe cu un buget de 6 ori mai mare si cota de piata al jucatorilor, infinit peste cei de la CFR. Ce mai vreti? Hai CFR!!!! Inca 4 puncte si ne calificam.

Apreciază

10. La mine-n sat am vazut meciu pa doua alte limbi decat rumana si am avut si musafiri . Si nimanui nu i-o fost rusine de ce-o vazut .. Din contra , toti ziceau ca trebuia sa fie 2ori 3 zero dupa ce ocazii am avut .. Universitatea rennes ce-o avut ? Un 11m… Si ascultati cum comenteaza altii meciurile Clujului… O desfatare pentru mine ! In rest…povesti.

11. Cand Astra a jucat cu 2 oameni in plus impotriva noastra si nu a reusit sa inscrie, ba mai mult au primit si gol,nimeni din presa bucuresteana nu a fost scandalizata, au fost chiar multumiti ca am suferit prima infrangere in campionat. Acum ce sa vezi domne’, ,,Rusine,, Penibil,, ochi vineti,, titlurile presei dupa meciul de aseara, dupa o victorie nesperata si inca 3 puncte in clasament. Pana la urma am profitat de greselile lor si am castigat cu un sec 1-0.So what?
    Nu zice nimeni ca a doua repriza nu a fost jalnica, dar probabil asta este valoarea jucatorilor nostri. Sa nu uitam totusi din ce campionat venim si ce valoare avem. Probabil ca la meciul retur o sa ne dam seama exact si de valoarea adversarilor.
    Hai CFR!
    Victorie cu Iasi-ul si sa ne mentinem in fruntea clasamentului.

Apreciază

• În prima repriză, 11 contra 10, am jucat bine, ocazii gârlă, deci nu valoarea jucătorilor noştri reprezintă cauza evoluţiei proaste în 11 contra 9. Eu sunt convins că din momentul în care francezii au rămas cu doi în minus, plus la adăpostul scorului, concentrarea jucătorilor s-a evaporat în totalitate. Efectiv nu s-au mai putut aduna mental. Fix ce au păţit şi cei de la Astra în meciul pomenit de tine, s-au văzut prea devreme cu sacii în căruţă şi n-au mai putut lega mare lucru.

12. Bine ca am castigat, asta ramane in statistici si nu jocul din mitanul secund . Ceea ce nu inteleg sunt jignirile aduse colegilor care au catalogat ca ” penibila ” evolutia din repriza a doua . Pai dupa meci chiar Deac a sustinut, ca au jucat puti penibil, iar DP a zis ca toti au evoluat prost si cu astfel de joc vom avea in urmatoarele 3 meciuri 0 puncte si 10 goluri incasate . Deci Deac si DP recunosc jocul lamentabil, noi ca suporteri insa n-avem voie la pareri similare, ca suntem jigniti de unii pupincuristi de serviciu !

Apreciază

• Cred ca o critica nuantata ,spusa intr-un mod care nu jigneste este benefica.Nici mie nu mi-a placut repriza a doua,dar numi permit sa spun ca suntem penibili,o rusine, nesimtiti etc…. Cred ca de aici este buba.O nemultumire, se poate exprima in multe feluri.Sa stii Bela , ca, cuvintele sunt cea mai dura arma.