„Fotbal” despre CFR – file de arhivă (32)

La exact 153 ani de la nașterea lui Karl Marx (cel care n-a inventat sistemul de joc, ci doar cadrul în care se disputau partidele) revista „Fotbal” ne povestea cum și-au împărțit ceferiștii din Cluj și Timișoara, în mod frățește, reprizele de pe „Municipal”. Oaspeții au căpătat feliuța cu prima repriză, în timp ce fratele mai mare și-a tras în cele din urmă partea leului, adică felia cea mai punctoasă, spre bucuria copiilor neplătitori din tribune. CFR-ul nostru urca în sfârșit pe podium, primind medaliile provizorii de bronz la categoria „goluri marcate pe teren propriu”. Nu, nu vă recomand să căutați în tabelul periodic materialul destinat medaliilor din categoria „goluri marcate în deplasare”…

***

Și iată că vine din nou momentul „derby-ului de Municipal”, desfășurat pe Stadionul „Municipal”, în prezența a mii de spectatori clujeni, pe un timp deosebit. Un meci început prost de ceferiști/bine de „studenți”: 1-0 pentru gazde, încă din minutul 5. Preocupată să nu cedeze de tot în apărare, CFR nu prea reușește să alerge după egalare până în repriza secundă. Bine pregătiți fizic, moral și actoricesc, feroviarii reușesc totuși să dea lovitura de teatru spre final, cu concursul figuranților adverși. Totul e binișor când se termină cu binișor: 1-1 și toate punctele rămân la Cluj. CFR se lipește de locul 13, care, în acele vremuri, nu era deloc nenorocos.