Foarte multe femei+fete în tribune, de zici că-i 8 Martie! Cele mai multe dintre ele țin cu ceferiștii, care arată mai bine decât vizitatorii.

Miriuță folosește deocamdată 11 ceferiști: Felgueiras – Maftei, Cadu, Piccolo, Camora – Djokovic, Rui Pedro – Maah, Negruț, Deac – Ogbu.

Super pupă bara din stânga, Mario pupă bara din dreapta, exact ca în posterul „Tribunei CFR”.

Începem tare: minutul și faultul.

În minutul 2, Cosmote este alături de echipă (care?) și la bine și la rău.

Corner executat de Negruț. Fault executat de Ogbu.

La începutul minutului 7 steliștii ajung cu nesimțire în careul nostru. Îi scoatem afară.

În minutul următor Tănase șutează de la 22 metri pe centrul porții lui Felgueiras, dar nu-l suprinde pe Mario.

Maah cade secerat de Prepeliță în minutul 12. Execută Deac, iese cu siguranță Tătărușanu și respinge neglijent în Ogbu. Mingea se îndreaptă spre poarta goală, dar cu prea multă lene în ea. Este respinsă spectaculos. În loc de gol avem o lumânare și apoi un fault la portarul proaspăt tată. Să notăm prima mare ocazie de gol în dreptul lui Tătărușanu.

Minutul 18, corner Steaua. Jucătorii par că se iubesc, pentru că se îmbrățișează pasional în careu. Intervine Balaj și-i divorțează. Cornerul se termină cu bine.

Nu știu ce sfântu’ face Maftei cu mingea! O pierde, steliștii o găsesc și cu ea ne toacă mărunt nervii timp ce vreo 2-3 minute, atacând careul frânar.

Ceva se întâmplă cu scandările pline de fair-play ale suporterilor steliști. Sună nasol în urechile lui Balaj. Se face o mica pauză, până se schimbă placa cu una mai puțin rasistă.

E minutul 23 spre 24 și jocul ofensiv al CFR-ului s-a cam înmuiat. Chanturia are 20 ani, dacă nu știați…

Oribilă fază în minutul 28. Maftei e prins avansat (încercând să țină linia cu ceilalți trei fundași), mingea este aruncată peste el, țâșnește Latovlevici, preia mingea și șutează cu sete și foame. Respinge încântător Felgueiras.

Ceferiștii parcă au auzit ce am zis în minutele 23-24, așa că în minutul 30 Ogbu trage peste poartă, iar în minutul 31 Negruț trage pe lângă poartă. Pentru că Negruț  fost faultat când se pregătea să tragă, Balaj dictează un „mai trage o data”. Din păcate trage Deac, mult peste poartă. Trageți PE poartă!, strig eu, sperând să mă audă din nou ceferiștii.

Jocul s-a calmat cu Algocalmin. E rândul steliștilor să faulteze și al ceferiștilor să fie faultați. Se pare că Djokovic a fost retrogradat din funcția de executant al fazelor fixe și în locul său a fost promovat Negruț. Altă invenție marca Miriuță este noul mijlocaș defensiv, Rui Pedro, care-și face bine treaba până acum.

Prima repriză se pregătește să intre la vestiar, dar pe Balaj îl mănâncă undeva să acorde cu larghețe 2 minute de prelungiri. Ei bine, exact în al doilea minut de prelungiri vine o fază macabră a steliștilor. Varela le ia îngrijorător de ușor fața lui Piccolo și Camora, centrează în careu și unul dintre steliști apucă să nimerească bara pupată anterior de Super. Noroc că faza macabră nu se încheie morbid.

Poate Steaua nu are azi un vârf de meserie, dar ne toacă răbdările cu fundașii laterali, care ne-au agresat de două ori destul de serios.

Cele două echipe ies de pe teren așa cum au intrat, pe scorul de 0 la 0.

Să sperăm cu toții că Miriuță rezolvă meciul în repriza a doua sau dacă nu, poate vine minunea mult-așteptată și rezolvă ea totul.